تبلیغات
دبیرستان تیزهوشان شهید دستغیب 2 شیراز - معرفی 10 كشف برتر فضایی در سال 2009

به وبلاگ ما خوش آمدید

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:

  نشریه نشنال جئوگرافی از میان مطالب علمی مرتبط با علوم فضایی كه توجه تعداد زیادی از مخاطبان را به خود جلب كرده و بازتاب  ........................

                                                       به ادامه مطلب مراجعه كنید

نشریه نشنال جئوگرافی از میان مطالب علمی مرتبط با علوم فضایی كه توجه تعداد زیادی از مخاطبان را به خود جلب كرده و بازتاب گسترده ای در جهان علم داشنه است 10 مورد را به عنوان برترین كشفیات فضایی سال 2009 انتخاب كرده است.

                              

نشریه علمی نشنال جئوگرافیك با اشاره به كشفیات فضایی كه نشان از وجود آب یا زندگی آبزیان در سیارات و اجرام كیهانی داشته اند 10 كشف برتر فضایی سال 2009 را كه با استقبال مخاطبان این نشریه مواجه شده معرفی كرده است.

كشف پوسته ستاره ای 10 میلیارد بار سخت تر از فولاد: این كشف كه با كمك مدل رایانه ای انجام گرفته است نشان می دهد لایه خارجی ستاره نوترونی از قدرتمندترین مواد موجود در زمین نیز سخت تر است. آزمایش فشار بر روی این مدل رایانه ای نشان داد لایه خارجی این ستاره نوترونی نسبت به فولاد توانایی تحمل فشاری 10 میلیارد بار بیشتر را دارد.كشف امكان وجود حیات آبزیان در قمر مشتری: دانشمندان پس از بررسی های متعدد اعلام كردند در صورتی كه در قمر اروپا حیات وجود نداشته باشد متعجب خواهند شد. تحقیقات دانشمندان در ماه نوامبر نشان داد دریاها در این قمر به اندازه ای از اكسیژن برخوردارند كه آبزیانی مانند ماهی ها می توانند در آن زندگی كنند.

           

كشف 32 سیاره جدید در خارج از منظومه خورشیدی: اخترشناسان اعلام كردند كشف این تعداد سیاره در خارج از منظومه خورشیدی تعداد سیاره های فراخورشیدی را به بیش از 400 سیاره افزایش داده كه این تعداد می تواند شانس یافتن سیاره های شبه زمینی را افزایش دهد.

ارائه نقشه ای از سیاره های شناخته شده در منظومه خورشیدی و فراتر از آن: در این نقشه تعاملی سیاره های فراخورشیدی كه تا كنون كشف شده اند با توجه به ابعاد و فاصله آنها نسبت به زمین در كنار یكدیگر قرار داده شده اند. اكثر این سیاره ها از مشتری بزرگترند كه این ویژگی شناسایی آنها را آسانتر كرده است.

كشف آب مایع در مریخ: تصاویری كه در تابستان 2008 توسط كاوشگر فونیكس به ثبت رسیده اند، حبابهای عجیبی را بر روی پایه های این كاوشگر نشان می دهد كه رفتاری مانند قطرات آب دارند. نتیجه این در گزارشی در ماه فوریه منتشر شده است.اكثر سیاره های كشف شده از اقیانوسهای غیر منجمد برخوردارند: اندازه گیریها و مطالعاتی كه نتایج آنها در ماه آوریل ارائه شد نشان می دهند سیاره ای كه به سیاره Gliese 58d شهرت یافته است شباهتهای زیادی نسبت به آنچه در گذشته تصور می رفت، با زمین داشته و می تواند از آب مایع برخوردار باشد. به گزارش مهر، این سیاره در عین حال سیاره خواهری دارد كه سبك ترین سیاره در جهان است كه تا كنون كشف شده است.

ذراتی بزرگتر از كهكشانها جهان را پر كرده اند: احتمال می رود قدیمی ترین ذره ساب اتمیك به نام نوترینوها فضایی بزرگتر از هزاران كهكشان را در جهان اشغال كرده اند. این ایده و كشف طی یك شبیه سازی رایانه ای ارائه شده است.

اثبات وجود اولین سواحل باستانی در مریخ: تصاویر با كیفیت از دره های مریخی نشانه هایی از وجود خطوط ساحلی سه میلیارد ساله را در اختیار دانشمندان قرار داد كه این خطوط نشاندهنده حضور دریاچه ای به بزرگی دریاچه Champlain در گذشته سیاره مریخ بوده است.

اثبات وجود آب در كره ماه توسط ناسا: سازمان ناسا به صورت رسمی اعلام كرد موفق به یافتن مقادیر قابل توجهی آب در كره ماه شده است. این كشف در پی ماموریت برخورد كاوشگر LCROSS با حفره ای در كره ماه به دست آمد.

كشف ستاره دنباله داری با دو دنباله سبز رنگ: زمانی كه این ستاره دنباله دار در اواخر ماه فوریه از میان منظومه خورشیدی عبور كرد، دنباله دوم آن مشاهده شد و اخترشناسان دیدند كه این ستاره یا ستاره دنباله دار لولین درخششی سبز رنگ دارد، پدیده ای كه شاید هرگز فرصت حضور در منظومه خورشیدی زمین را به دست نیاورد.

خاموشی ناگهانی خورشید و نشانه های عصر یخبندانی دیگر: در ماه می 2009 میزان فعالیتهای خورشیدی به میزان قابل توجهی كاهش پیدا كرد و به كندترین حالت خود طی چندی دهه گذشته رسید. این پدیده توجه اخترشناسان را نسبت به تاثیرات آن بر روی آب و هوای زمین جلب كرد زیرا كاهش این فعالیتها می تواند منجر به آغاز عصر یخبندانی دیگردر زمین شود.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 فروردین 1389 و ساعت 03:54 ب.ظ [+] | نظرات ()
شما می توانید با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار مدرسه را دریافت کنید.
برای این کار ابتدا نام و سپس ایمیل خود را وارد کنید.
با تشکر

Powered by Amir