تبلیغات
دبیرستان تیزهوشان شهید دستغیب 2 شیراز - اولین تکه از اسکلت جهان رصد شد !!!

به وبلاگ ما خوش آمدید

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
ستاره شناسان با کمک تلکسوپ ESO موفق شدند اولین تکه از اسکلت جهان را که در فاصله حدود هفت میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد رصد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماده به طور یک ..............

ستاره شناسان با کمک تلکسوپ ESO موفق شدند اولین تکه از اسکلت جهان را که در فاصله حدود هفت میلیارد سال نوری از زمین قرار دارد رصد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ماده به طور یک شکل در جهان توزیع نشده است به طوری که ستارگان در کهکشانها، کهکشانها در گروهها و خوشه های کهکشانی گسترده شده اند. نظریه های کیهان شناسی مورد قبول پیش بینی می کنند که ماده در یک مقیاس بسیار وسیع به نام "شبکه کیهانی" گسترده شده که در آن کهکشانها با زنجیره های بلندی به هم متصل شده اند و یک ساختار مشبک عظیم را ایجاد کرده اند.

اندازه برخی از این زنجیره ها به چندین میلیون سال نوری می رسند و نوعی "اسکلت" را برای جهان می سازند. کهکشانها در اطراف این اسکلت شکل می گیرند.

از سالها قبل بسیاری از کیهان شناسان در جستجوی این زنجیره ها بوده اند. اکنون گروهی از ستاره شناسان تلسکوپ جنوبی اروپا (ESO) واقع در شیلی و تلسکوپ "فوکاس" متعلق به رصدخانه ملی ژاپن موفق شده اند یک ساختار بزرگ را در اطراف یک خوشه کهکشانی دور کشف کنند که تکه ای از این اسکلت جهان است.

این دانشمندان توانستند گروههای مختلفی از کهکشانها را شناسایی کنند که در اطراف خوشه اصلی حرکت می کنند. خوشه اصلی حداقل 10 هزار برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری است.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، این ستاره شناسان در این خصوص اظهار داشتند: "این اولین بار است که ما موفق به رصد یک ساختار جهان دور تا این حد مهم و غنی از اطلاعات شده ایم. اکنون می توانیم از جمعیت شناسی کیهان یعنی سرشماری اجرام آسمانی حاضر در جهان به جامعه شناسی و یا مطالعه خصوصیات کهکشانهایی که به محیط خود وابسته هستند برسیم. به خصوص که این جامعه شناسی مربوط به زمانی است که جهان هنوز دو سوم سن کنونی خود را داشت."

این زنجیره در حدود فاصله 7/6 میلیارد سال نوری از زمین واقع شده و وسعت آن حداقل 60 میلیون سال نوری است.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 فروردین 1389 و ساعت 09:20 ب.ظ [+] | نظرات ()
شما می توانید با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار مدرسه را دریافت کنید.
برای این کار ابتدا نام و سپس ایمیل خود را وارد کنید.
با تشکر

Powered by Amir