تبلیغات
دبیرستان تیزهوشان شهید دستغیب 2 شیراز - ماشین زمان را آزمودند

به وبلاگ ما خوش آمدید

بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
http://www.up.web5.ir/uploads/1313937987.png
ماشین زمان را آزمودند


ماشین زمان را آزمودند

یوری لونچاكوف،فضانورد روسی ، مایكل فینك و ساندرا مانگوس ، كیهان نوردان ناسا توانستند در ایستگاه فضایی بین المللی 16 بار سال نو راجشن بگیرند.

(الكساندر كرییف) نملینده ی مركز هدایت پرواز در این رابطه گفت:( فضانوردان این امكان را داشتند كه 16 بار شاهد فرا رسیدن سال نو باشند.به تعداد این دفعات آنها از مرز زمانی بین 2008-2009 عبور كردند.

وی توضیح داد : تغییر زمان از شرق به غرب است اما ایستگاه فضایی بین المللی در جهت معكوس پرواز می كند و در عین حال ایستگاه می تواند در مدت 5/1 ساعت به دور كره ی زمین بچرخد.

به این ترتیب فضانوردان در هردور گردش پیرامون زمین از منطقه ای زمانی گذر می كردند كه روز جدید فرا رسیده است، پس از آن به منطقه ای زمانی باز می گشتند كه بر اساس تقویم هنوز روز قبل بود. پرواز( به گذشته و به آینده ) معمولا 15 یا 16 بار در روز تكرار می شود

 

 

شاید یك ایده جدید در مورد ماشین زمان به نسلهای بسیار دور در آینده این توانائی را بدهد تا به گذشته سفر كنند.

بر خلاف ایده های قبلی ، این ایده جدید به موادی با خاصیتهای غیر عادی و موادی با اشكال تئوریك نیازی ندارد. اما این ایده نوین هنوز به فناوری بسیار پیشرفته ای كه فراتر از دانش فعلی می باشد نیاز دارد. علاوه بر آن ، سئوالات عمده در مورد اینكه آیا این ماشین زمان آنقدر ثابت و پایدار خواهد بود تا سفر واقعی به گذشته را ممكن سازد وجود دارند.

پژوهشگران ماشین زمان اغلب گرانش راا مورد كاوش و تحقیق قرار می دهند. اساس ، گرانش زمانی بوجود می آید كه ماده زمان و فضا را خم می كند. پژوهش در خصوص سفر در زمان بر اساس خم شدن فضا-زمان تا حدی كه در واقع خطوط زمان به سوی خود برگردند و یك "حلقه" را تشكیل دهند قرار دارد. این پدیده با نام تخصصی " منحنی بسته مشابه زمان" شناخته شده است.

آموس اوری فیزیكدان نظری از انستیتوی فناوری حیفا می گوید" ما می دانیم كه خم شدن پدیده ای است كه همواره اتفاق می افتد. اما قصد ما این است كه این خم شدگی آنقدر قوی باشد و شكل خاصی ایجاد كند تا خطوط زمان تشكیل حلقه های بسته را بدهند. ما تلاش داریم تا دریابیم كه آیا امكان دستكاری و تغییر فضا-زمان برای بوجود آوردن این حلقه ها ممكن می باشد یا خیر.

بسیاری از دانشمندان در مورد احتمال مسافرت در زمان تردید دارند. برای مثال ، تصور بر این است كه ماشین زمان معمولا به شكل غیر عادی از ماده به نام " غلظت انرژی منفی" نیاز دارد. این چنین ماده ای خواص غیر معمول و عجیبی دارد: زمانیكه هل داده شود در جهت مخالف ماده معمولی حركت می كند. از لحاظ نظری یك چنین ماده ای می تواند وجود داشته باشد اما اگر هم وجود داشته باشد مقدار آن آنقدر كم است كه برای ساخت ماشین زمان كافی نیست. 

  

تحقیقات اوری پیشنهاد می كند كه ماشین زمان بدون ماده غیر عادی نیز ممكن می باشد كه بدین ترتیب یكی از موانع سفر در زمان را بر می دارد. پژوهش وی با چاله ای حلقه مانند آغاز می شود كه در میان یك گوی از ماده عادی پیچیده و پوشانده شده است.

درون این خلا حلقه مانند ، می توان با استفاده از میدانهای گرانشی متمركز فضا-زمان را بر روی خودشان خم كرد تا یك منحنی بسته مشابه با زمان ایجاد كنند. برای برگشت در زمان ، مسافر می باید با سرعت درون این حلقه چرخانده شود تا با هر "دور" به زمان دورتری برگردد.

اوری می گوید" این ماشین همان" فضا- زمان" است. اگر ما بتوانیم یك ناحیه از فضا را با یك چنین خمیدگی ایجاد كنیم كه قادر باشد خطوط زمان را به هم نزدیك كند ، نسلهای آینده می توانند به گذشته برگردند و از زمان ما دیدن كنند.

اوری تاكید می كند كه این ماشین با یك محدودیت عمده روبرو خواهد بود: این ماشین نمی تواند به زمان قبل از ساخت خود مسافرت كند".

برخی موانع بر سر راه اساخت این ماشین وجود دارند. میدانهای گرانشی برای ایجاد چنین منحنی مشابه زمان می باید بسیار قدرتمند باشد. به عبارت دیگر می باید تقریبا مشابه یك سیاهچاله باشد.

اوری می گوید " ما هنوز روشی برای ایجاد چنین میدانهای گرانشی پر قدرتی در دست نداریم و همچنین روشی برای دستكاری و تغییر این گونه میدانهای گرانشی در دسترس نیست." وی ادامه می دهد كه تغییر این میدانها می باید با دقت بسیار بالا و خاصی انجام گیرد تا محیطی پایدار ایجاد گردد. زیرا هر گونه انحراف حتی در اندازه ای بسیار كم و كوچك باعث اختلال در میدانهای گرانشی دیگر می شود.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 31 فروردین 1389 و ساعت 09:26 ب.ظ [+] | نظرات ()
شما می توانید با عضویت در خبرنامه جدیدترین اخبار مدرسه را دریافت کنید.
برای این کار ابتدا نام و سپس ایمیل خود را وارد کنید.
با تشکر

Powered by Amir